Bayanlardan Danıştay kararına karşı aksiyon: İstanbul Kontratı biziz

Kadınlar, Danıştay’ın İstanbul Kontratı kararına karşı bir kere daha Kadıköy’de bir ortaya geldi. Bayanlar, kararı tanımadıklarını belirterek “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Kontratı biziz” dedi.

Kadınlar, Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nden cumhurbaşkanlığı kararıyla çıkılmasını onaylamasına karşı Kadıköy’de bir sefer daha bir ortaya geldi.

‘İstanbul Mukavelesini Uygula’ kampanya kümesi ismine yapılan açıklamada ‘Danıştay kararını tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ pankartı açıldı.

“KARARA ŞAŞIRMADIK”

Kadınlar ismine yapılan açıklama “Danıştay’ın verdiği karara şaşırmadık” diye başlarken şu tabirler kullanıldı:

* Danıştay’ın İstanbul Kontratı kararı ülkenin gidişatı açısından son derece kritik ve önümüzdeki günleri belirleyecek bir karardır. Türkiye’de erkek adalet uzun müddettir bayanlar lehine işlemiyor. Yalnızca bayanlar açısından değil, toplumun her kısmı açısından adaleti arayacağı hukuksal sistemler halk üzerinde birer baskı aracına dönüşmüş vaziyette.

* Düşünün ki bütün gün AKP’lilere toplumsal medya üzerinden hakaret edildiğini farz edip yalnızca bu evraklara bakan ağır ceza mahkemeleri var. Şaşırmadık lakin olağanlaştırmıyoruz da. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilinmesini onaylayan kararı, meclisin yasama yetkisini Cumhurbaşkanı’nın keyfi kararnamelerle gasp edebileceğini hukuksal içtihat haline getirebilecek niteliktedir.

* Üstelik temel insan hakları metni niteliğinde olan İstanbul Sözleşmesi’nden Anayasa’ya muhalif bir biçimde Cumhurbaşkanı’nın aldığı bir kararla çekilebileceğini de söylüyor bu karar. Bu karar siz ne derseniz deyin, ülkede ne yaşanıyorsa yaşansın biz Danıştay’ı tek adama bağladık kararıdır. Kabul etmiyoruz.

“KARARI VERENLER ŞİDDETİN FAİLLERİDİR”

* Tam iki yıl evvel yeniden yaz aylarında bir küme tarikat ve cemaatin talebiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları başladı. İki yıl evvel yeniden burada Pınar Gültekin’in öldürülmesinin üzerine ‘bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Mukavelesi’ni uygula’ pankartıyla eylemdeydik.

* Maalesef geçtiğimiz günlerde tekrar bu meydanda Pınar Gültekin’i yakarak üstüne beton döken, katil Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmesini protesto etmek için eylemleydik birçoğumuz. Geçen iki yılda sonuç ortada.

* Bu ülke bayanlar ve LGBTİ+’lar için artık daha inançsız bir ülke. Katiller hanemizde, katiller sokakta, katiller devlet tarafından korunuyor. Ve bayanları, çocukları, göçmenleri, engellileri, LGBTİ+’ları her türlü ayrımcılığa, şiddete karşı koruyup, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayın diyen, bunun için somut yollar zarurî koşan mukavele bütün itirazlara karşın 20 Mart 2021’de gece yarısı kararnamesiyle 12 Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedildi.

* Yeniden bu süreçte kontratın bu biçimde feshinin hukuken mümkün olmadığı ve kontratın bayanlar için hayati nitelikte olduğu bilindiği halde 19 Temmuz 2022’de Danıştay ‘Cumhurbaşkanı bir kararnamesiyle sizin hayatlarınızla oynayabilir’ dedi. Bu kararları verenler bu ülkedeki her bayan cinayetinin, maruz kaldığımız her erkek şiddetinin direkt failleridir.

* Devlet en doruğundan mahkemesine, kolluğuna kadar bir kabahat örgütüne dönmüştür. Karşımızda adeta halka karşı açılmış bir savaşı yönetenler var. Bu savaşı yönetenler bugün bayanları ve LGBTİ+’ların haklarını gasp ederek öldürürken, hudut ötesine bomba yağdırarak sivillerin canını almaktadır.

“İSTANBUL KONTRATI GAYRETİMİZLE YAZILDI”

Kadınlar, kararı tanımadıklarının, yok kararında olduğunun altını çizerken açıklama şöyle sona erdi:

* Bu bayan ve LGBTİ+ düşmanı kararlara imza atanlar bilsin ki onları oturdukları koltuklarda rahat bırakmayacağız. Bir kere daha tane tane ve yüksek sesle söyleyelim. İstanbul Mukavelesi bizim uğraşımızla yazıldı, onaylandı.

* Vazgeçmeye niyetimiz yok. Kontratta yazan her bir unsur biziz, bizim gayretimizle uygulanacak. Gücümüz haklılığımız, gücümüz dayanışmamız. İstanbul Mukavelesi biziz…