Bakan Nebati duyurdu! E-ticarete ‘RADAR’ kontrolü

Son dakika haberi… Sosyal mecralar üzerinden çıkar elde eden 65 bin kişinin RADAR sistemi tarafından yakından izlendiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 50 bin kişinin vergisel yükümlülüklerini kısmen yahut büsbütün yerine getirmediğinin tespit edildiğini açıkladı. 3 bin 500 kişi için saha kontrollerine başlandı.

E-ticaret bölümünün süratle büyüdüğü pandemi sürecinde, sanal ticaret pazarları aracılığıyla gerçekleşen ticari süreçlerin mali kontrolü büyük değer arz ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Tahlili Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda, oluşabilecek vergi kayıpları ayrıntılı formda inceleniyor ve tahlil ediliyor.

E-ticaret ile ortaya çıkan iş modelleri, pazarlama stratejileri, RADAR sistemi ile yakından izleniyor.

“SOSYAL MEDYA GELİRLERİNİN VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YAKINDAN İZLİYORUZ”

Bakan Nureddin Nebati’nin yazılı açıklamasına nazaran, bu yolla elde edilen gelir bazında bugüne dek 6 bin mükellef tahlil edildi. Gelirlerini kısmen yahut büsbütün beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha kontrollerine başlandı.

Açıklamada “Bu kontrollerin sıklığı ve çapını artıracak ve bölüme yönelik tüm datanın mali ve finansal boyutunu yakından izleyeceğiz. Toplumsal medya üzerinden elde edilen reklam gelirleri, canlı yayın platform gelirleri, içerik üretim gelirleri, çevirimiçi oyun gelirleri yani kısaca toplumsal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerini yakından izliyoruz” sözleri yer aldı.

50 BİN KİŞİ VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ

Bugüne dek Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinden yapılan tahliller sonucu, 65 bin kişi tahlil edildi.

50 bin kişinin, toplumsal medya aracılığı ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen yahut büsbütün yerine getirmediği tespit edildi. Birinci etapta 3 bin 500 kişi için saha kontrollerine başlandı.

Bakan Nebati, “Kayıt dışılığın Hazinemize yarattığı yük ile uğraşta toplumsal medya gelirleri, önümüzdeki süreçte çok daha yakından izleyeceğimiz bir başlık olacak. Oyun teknolojileri dalındaki süratli büyüme trendi, kayıt dışı ile uğraşımızı de hızlandırdı. E-spor kesiminde elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı tüm gelirler RADAR sistemi tarafından yakından izleniyor” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL GÖÇEBELER DE YAKIN TAKİPTE

Bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamına giren 3 bin kişilik tahlilde 588 kişi için süreç başlatıldı.

Diğer yandan, mekansal kısıtlama olmaksızın, uzaktan çalışma yolu ile gelir elde eden dijital göçebeler de kayıt dışı ile uğraşta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yakın takibinde yer alıyor.

Risk Tahlili Genel Müdürlüğü tarafından, hür çalışan yazılımcılar, grafik ve tasarım üzere hizmetler veren dijital göçebeler, aracı platformlar üzerinden tespit edilmiş olup, gerekli süreçler başlatılmıştır.