Bakan Murat Kurum’dan Mansur Yavaş’a ‘Ankapark’ daveti: ‘Asıl kamu malına ziyan, bu türlü beklemektir’

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Melih Gökçek periyodunda 801 milyon dolar harcanarak yapılan ve mart ayında iflası resmi olarak açıklanan, atıl durumdaki Ankapark ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a davette bulundu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak‘a konuşan Bakan Kurum, Yavaş’a “Burayı niçin atıl halde bırakıyorsunuz. Açın vatandaşa, yanlışsız, yanlış beklemenin kime ne yararı var” dedi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediyesinin üst geçitlere Ankapark’la ilgili astığı pankartlar Ankaralıların dikkatini çekiyor olmalı.

“Ankapark, belediyeye verilmiyor, çürümeye terkediliyor” halinde, “Belediye aslında burayı açık tutmak istiyor da diğer birileri bunu engelliyor” demeye getiren pankartlar bunlar.

Öğrendik ki husus mahkemedeymiş ve belediye ile daha evvelki işletmeci firma ortasında bir ihtilaf olduğu için açılamıyormuş.

Tabi, asıl niyet nedir, belediye açmak istese bir yolunu bulup açamaz mı o farklı bir tartışma konusu olabilir.

Fakat Ankapark bu haliyle sahiden çürümeye terk edilmiş üzere duruyor ve belediye tarafından yalnızca siyasi intikam niyetiyle işletmeye açılmıyorsa, nitekim yazık olacak.

Hususla daha evvel de ilgilendiğini bildiğim için Bakan Kurum’a kelamını ettiğim pankartları hatırlatıp Ankapark sıkıntısını sordum.

Sorunca anlaşıldı ki, Bakan Kurum bu bahiste da çok sıkıntılı.

Söylediklerini ve ABB Lideri Yavaş’a yaptığı davetleri aktararak yazıyı tamamlayayım:

“Burayı niçin atıl halde bırakıyorsunuz. Açın vatandaşa, gerçek, yanlış beklemenin kime ne yararı var. Algı üzerinden siyaset yaparak bir yere kadar gidebilirsiniz.

-Yanlışsa gidip yıkacaksın, doğruysa sahip çıkacaksın, kullanılır hale getireceksin. Bunlar bir kıymettir.

-Orada bir proje yapılmış. Tut bir tarafından, yanlış gerçek, büyük küçük. Bu türlü atıl bırakarak ne olacak? Asıl kamu malına ziyan vermek, bu türlü beklemektir.”