Az elementte istikrarlar değişiyor: Z RAPORU’nun Eylül 2022 sayısı bayilerde

Ekonomi mecmuası Z Raporu’nun eylül sayısı raflarda yerini aldı. ‘Türkiye’nin stratejik gücü: Ender toprak elementi’ kapak evrakı ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, detaylı tahlilleri ile iktisattaki son gelişmeleri yansıtmaya devam ediyor. Ender toprak elementleri (NTE), çağdaş ömrün en temel modüllerinden biri. Günümüzde 17 elementi barındıran az metaller kümesi, teknoloji eserlerinin imalatında kilit rol üstleniyor. Yıllar uzunluğu bu elementlerin en büyük tedarikçisinin Çin olduğuna dikkat çeken Z Raporu, alanda dengelerin değiştiğini ve Türkiye’de bulunan 694 milyon tonluk rezerv ile Çin’in Ender Toprak Elementi (NTE) hâkimiyetinin sona ereceğinin altını çiziyor.

ÇİP’İN JEOPOLİTİĞİ

Z Raporu’nun belge hususları ortasında bu ay çip krizi bağlamında ABD-Çin gerginliği de bulunuyor. “Yeni Soğuk Savaş’ta çip cephesi açılıyor mu?” sorusuna karşılık aranan evrak haberde, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Çin idaresinin tüm ikazlarına karşın geçen ayın başında gerçekleştirdiği Tayvan ziyareti sonrasında yaşanan gelişmeler bedellendiriliyor. Global iktisadın yürümesi için milimetrelerle hesaplanan çip teknolojisi hayati ehemmiyet taşıyor. Global çip üretiminin yüzde 63’ünü tek başına gerçekleştiren Tayvan, bu jeopolitik ve ekonomik dengelerin tam ortasında yer alıyor.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ ARTIYOR

Tarihin en büyük güç krizini yaşayan Avrupa’nın, Rus gazına alternatif arayışları da Z Raporu’nun bu ayki inceleme mevzularından birini oluşturuyor. Rusya da alınan gazın ölçüsünü tam olarak karşılayamasa da Avrupa Hazar gazının kapasitesini artırmayı planlıyor. Lakin, Ankara ile Bakü ortasında imzalanan mutabakat gereği kapasite artırımından birinci olarak Türkiye yararlanıyor.

TÜRKİYE BÖLGESEL BİLGİ HUB’I OLUR MU?

Avrupa’ya taşınacak gazın ölçüsünün artırılması ise Türkiye’nin inisiyatifinde. Hasebiyle Türkiye tahıl koridorundan sonra bu kere de Avrupa’nın güç krizini çözecek kilit ülke pozisyonunda.
Her geçen gün artan büyük data, bunların depolanması, denetimi ve istenildiği vakit erişilebilir olması dünya çapında bilgi merkezi işletmeciliğinin süratli bir gelişme göstermesini sağladı. Z Raporu’nun bu ay inceleme alanlarından biri olan haber belgesinde da Türkiye’nin data merkezi hub’ı olma konusunda potansiyelini masaya yatırıyor.

Çekirdek enflasyonun düşmesi 2024’ü bulacak

Z Raporu eylül sayısında Fitch Rating baş ekonomisti Brian Coulton ile yapılan söyleşi de yer alıyor. Global fiyatların en yüksek düzeyleri kaydettiği ve merkez bankalarının bu artışları frenlemek için sıkı para siyasetlerine başvurduğu bu devirde, mevcut siyasetlerin sakinliğe neden olduğunu Z Raporu’na açıklayan Coulton, enflasyonda düşüş eğiliminin 2024’te başlayacağını belirtiyor.

Yazarlar gelişmeleri yorumladı

Z Raporu’nun müellif takımı, iktisat gündemine dair görüşlerini okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak, Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou ve Prof. Dr. O. Ismath Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, Pazarlamacı Halil’in idare ideolojisini yazdı