Almanya ve Fransa’dan kritik Rusya kararı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Buça’dan gelen fotoğrafların tüm sınırları aşan bir “yok etme” iradesine tanıklık ettiğini belirterek, “Bu nedenle, Rusya Büyükelçiliği’nin önemli sayıda çalışanını istenmeyen kişi olarak ilan ettik. Ortaklarımızla birlikte, Rusya’ya karşı mevcut yaptırımları daha da sıkılaştıracağız, Ukrayna silahlı kuvvetlerine desteğimizi kararlı bir şekilde genişleteceğiz ve ayrıca NATO’nun doğu kanadını güçlendireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Alman medyası, “istenmeyen kişi” ilan edilen Rus diplomat sayısının 40 olduğunu ve 5 gün içinde Almanya’yı terk etmelerinin istendiğini yazdı.

Fransa, 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede görev yapan ve eylemleri Fransa’nın güvenlik çıkarlarına aykırı olan 35 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı alındığı duyuruldu.

Bunun, Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı kararların bir parçası olduğu ifade edilen açıklamada, önceliğin Fransızların ve Avrupalıların güvenliğini sağlamak olduğu kaydedildi.

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması Ankara’da başlatıldı

 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: BMGK’nın Buça toplantısını İngiltere engelledi

 

Gazeteci Rauf Gerz hayatını kaybetti

 

Erdoğan’dan Tunus açıklaması

 

Zelenskiy: Mariupol ile ilgili Türkiye’nin arabuluculuğu söz konusu