Almanya Başbakanı Scholz: Ukrayna’daki savaşın jeopolitik sonuçları var

Berlin’i ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir ZelenskiAlmanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’da yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Olaf Scholz tarafından Başbakanlık Binası önünde askeri törenle karşılandı.

Başa baş ve heyetler arasında görüşmelerin ardından Scholz ve Zelenski ortak basın toplantısı düzenledi.

Zelenkiy, Ukrayna’nın Rus topraklarına saldırıp saldırmayacağına ilişkin bir soruya, “Rus topraklarına saldırmıyoruz. Meşru topraklarımızı kurtarıyoruz. Bunu yapacak ne zamanımız ne de gücümüz var” dedi.

Zelenski, ülkesinin işgal edilen topraklarını geri almak için karşı saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

SAVAŞ UÇAĞI KOALİSYONU

Savaş uçakları talebinin Scholz ile yapacağı görüşmenin ikinci bölümünde ele alınacağını aktaran Zelenski, “Şimdi bir savaş uçağı koalisyonu oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Zelenskiy, bunun ziyaretler gerçekleştirdiği Avrupa ülkeleriyle yaptığı görülmelerde ele alındığını belirterek, Alman muhataplarına da bu konuda kendilerine destek vermesi çağrısında bulunacağını kaydetti.

Bu konunun koordine edilmesinin Ukrayna için önemli olduğunu aktaran Zelenski, Rusya’nın şu anda hava sahasında bir üstünlüğe sahip olduğunu ve bunu değiştirmek istediklerini vurguladı.

“SAVAŞ ADİL BARIŞ İLE BİTMELİ”

“Hepimiz bu savaşın bir an önce bitmesini istiyoruz ama adil bir barışla bitmeli” diyen Zelenski, barışın temelinin savaşın gerçekleştiği Ukrayna’nın barış formülü olması gerektiğini ifade etti.

Bir barış planına ilişkin girişimi Endonezya’da G20 Zirvesi kapsamında tanıttığını aktaran Zelenski, bu konuda tüm önerileri dinlemeye hazır olduklarını ancak bunun kendilerinin sunduğu bir platformda gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

Zelenski, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve güvenliğinin diğer ülkelerinin toprak bütünlüğü gibi önemli olduğunu ifade ederek savaşın bu yıl sona ermesini beklediklerini kaydetti.

Zelenski ayrıca Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği desteğe teşekkür etti.

“GEREKTİĞİ SÜRECE SİZİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da, Zelenski ile ilk kez Berlin’de buluştuğu için memnun olduğunu söyledi.

Scholz Ukrayna savaşının 444 günden beri devam ettiğine işaret ederek, Ukrayna halkının boyun eğmeden Rus saldırılarına karşı çıktığını belirtti.

“Bu korkunç savaşın önemli jeopolitik sonuçları vardır” diyen Scholz, ancak ilk önce Ukraynalıların bu savaştan etkilendiğini ve 1 milyonun üzerinde Ukraynalı mültecinin Almanya’da olduğunu anlattı.

Şansölye Scholz, Ukrayna’yı sadece insani olarak değil, siyasi, maddi ve silahlarla da desteklediklerini belirterek, “Gerektiği sürece sizi destekleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın kendisini savunması için modern silahlarla destek verdiklerini belirten Scholz, son olarak 2,7 milyar avroluk silah paketin taahhüt ettiklerini anımsattı.

“SORUMLULAR HESAP VERMELİ”

Savaşla ilgili korkunç haberleri okuduklarını söyleyen Scholz, “Bu korkunç saldırganlık savaşının sorumluları hesap vermelidir. Dünyada hiçbir devlet başka bir ülkeye saldıramaz. Hiç kimse öldürmemeli, yağmalamamalı veya çocukları kaçırmamalıdır” şeklinde konuştu.

Bir ülkenin başka bir ülkenin topraklarını saldıramayacağını, Ukrayna’ya saldırının “emperyalist konseptin bir parçası olduğunu” ifade eden Scholz, şiddet kullanarak sınırların değiştirilemeyeceğini söyledi.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’dan askerini çekmeden ihtilafın sona ermeyeceğini belirtti.

Zelenski ve Ukrayna halkına bugün Aachen kentinde Uluslararası Şarlman Ödülü’nün verileceğini kaydeden Scholz, Zelenski ile birlikte uçakla Aachen’e geçecekleri bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir