AK Parti’den EYT muştusu: Hamza Dağ ‘Enflasyon ne vakit düşecek?’ sorusuna net cevap verdi

Siyasetten, iktisada birçok bahiste açıklamalarda bulunması beklenen AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, Habertürk’te katıldığı canlı yayında değerli değerlendirmelerde bulunuyor.

Hamza Dağ’ın açıklamalarından satır başları:

EKONOMİ VE ENFLASYON

Ekonomi ile ilgili gündemler neden daha sık karşımızda. Bunun üzerinden geçmek lazım. Pandemiden sonra tedarik zincirlerinin sekteye uğraması üzere sıkıntılar, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın karşılıksız para basması bu duruma gelmeye neden oldu. Enflasyon bizde var, dünyanın tamamında da var. ABD ve AB tarihin en yüksek enflasyon sayılarıyla karşı karşıya. Bu piyasaları ve gıdayı da etkiliyor.

Rusya ve Ukrayna savaşı, FED ve başka bankaların faiz artışı, dünyadaki resesyon da bu duruma gelinmesinde tesirli oldu.

ENFLASYON DÜŞECEK Mİ?

Seçime yönelik bir durumun ötesinde ekonomik bilgiler noktasında baktığımızda Eylül ayından itibaren bir düşüş olacağını düşünüyoruz. Baz tesirinden ötürü bir durulma olacak.

Hükümet bu gerçeklere nazaran hareket ediyor. Taban fiyatlarda artışa gidildi. Vergilerden muaf tutularak patrona de takviye olundu. Memura, SSK ve BAĞKUR emeklisine artırımlar uygulandı. İktisadın alt başlıklarını baktığımızda istihdam ve ihracatta olumlu gelişmeler var. Güç fiyatlarındaki artış olmasaydı cari istikrarımız oluşmuş olacaktı. Turizm gelirleri hariç. Turizmde tarihi geliri etmeye yakınız. 50 milyar doları bulmasını bekliyoruz.

Muhalefetin her yaptığı hareket popülist. Biz bugüne kadar bu türlü davranmadık. EYT konusu birinci kere konuştuğumuz bir şey değil. 3600’ü 2018 yılında yapacağımızın kelamını vermiştik. KYK da tıpkı biçimde. Ülkemizdeki vatandaşların beklentilerini biliyor ve vakti geldiğinde yapıyoruz. TOGG’u Kılıçdaroğlu istediği için harekete geçirmedik herhalde.

EYT MÜJDESİ

EYT konusunda kıymetli değerlendirmelerde bulunan Hamza Dağ, 2022 yılının sonu ve 2023’ün başlarında EYT meselesinin çözüleceğini açıkladı. Dağ, yeni formülün hazır hale getireceğini lisana getirdi.

“SIĞINMACILAR İÇİN BİR SİYASETİMİZ VAR”

Geçici barınma statüsünde 3 milyon 700 bin civarında bir sığınmacı var. Mahalle mahalle bakanlıkta bilgileri var. Bir tane daha sığınmacı almama konusunda bir siyasetimiz var. Bugüne kadar gelmiş barınma statüsündeki insanların geri dönüşlerine yönelik somut çalışmalarımız var. Sığınmacı konusu gündemde değilken de binlerce kaçak göçmeni hudut dışı ediyorduk fakat basına yansıtmıyorduk. Lakin gündeme geldikten sonra bunu artık hudut dışı edilme imgelerini de servis etmeye başladık.

Türkiye’de AK Parti birinci parti. Yaptırılan anketlerle seçimler ortasında nasıl farklar oluştuğunu biliyoruz. Şu anda olmamamız gereken yerdeyiz. Harikulâde bir durum. 4 yılda pandemiden savaşa kadar kahırlar oldu. Dünyada bütün iktidarlar problem yaşadı.

Millet İttifakı’nın adayı televizyonların da ana gündem hususu oldu. Biz kendimize bakıyoruz, adayımız muhakkak, prensiplerimiz belirli. Öbür tarafa bakıyorsunuz. Unsurlar belirli değil, adaylar belirli.