AB’den Filistin’deki yerleşimci şiddetine karşı İsrailli yetkililere çağrı

Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilciliği, Batı Şeria’da bulunan yasa dışı yerleşim birimlerindeki fanatik Yahudilerin son zamanlarda Filistinlilere ve onlarla dayanışma içindeki insan hakları savunucularına karşı uyguladığı şiddetin endişe verici olduğunu belirtti..

İsrail makamlarına “yerleşimci şiddetini önlemesi” çağrısı yapılan açıklamada, “Uluslararası insan hakları hukuku uyarınca, İsrailli yetkililer, Filistinlileri ve mülklerini yerleşimci şiddetine karşı korumak için gerekli tüm önlemleri almalıdır” denildi.

İşgal altındaki Batı Şeria, büyük çoğunluğu silahlı olan Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik giderek artan saldırılarına tanık oluyor.

Batı Şeria’da Yahudi yerleşimci sorunu

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İsrail güçleri Kudüs Valisini gözaltına aldı

Filistin’den İsrail’in ‘kışkırtıcı’ açıklamalarına tepki

Mısır’dan İsrail’e Filistin çağrısı

Filistin artan gerilimden İsrail’i sorumlu tuttu

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları yoğunlaştı