ABD’den BM’ye Rusya uyarısı : Açık ileti verin

Antony Blinken, BM Güvenlik Konseyi’nde dışişleri bakanlarının iştirakiyle düzenlenen “Ukrayna’da barış ve güvenliğin korunması” başlıklı toplantıda konuştu.

Blinken, Rusya tarafından Ukrayna’da işlendiğini söylediği vahşetleri sıraladı ve gibisi “savaş suçları”nın daha fazlasının gelebileceğini öne sürdü.

Ukrayna’daki savaşın yalnızca ülkede ve Ukrayna halkında büyük yıkıma yol açmadığını, tıpkı vakitte Güvenlik Kurulunu potansiyel kıtlıklar, iklim değişikliği ve yaygın yoksulluk dahil olmak üzere başka global krizlerden uzaklaştırdığını kaydeden Blinken, Kurul üyelerinden Rusya’ya karşı, bilhassa nükleer tehdit konusunda baskıları artırmalarını istedi.

Blinken, “Konseyin her üyesi, bu pervasız nükleer tehditlerin derhal durdurulması gerektiğine dair net bir ileti göndermeli.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bu hafta başında yaptığı açıklamada, nükleer silah kapasitesine sahip ülkesinin topraklarının tehdit edilmesi halinde, ülkeyi ve halkını savunmak için “elindeki tüm imkanları mutlaka kullanacağını” duyurmuştu.