138 askerin yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait ortalarında muvazzafların da bulunduğu 28’i tutuklu, 138 askerin yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, 5 tutuklu sanık, 8 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, 9 sanığın “anayasayı ihlale yardım” ve “ulaşım araçlarının kaçırılması yahut el konulmasına yardım” hatalarından 24 yıldan 34 yıl 6 aya kadar hapislerini istedi.

Savcı, 20 sanık hakkında üzerlerine atılı kabahatlere rağmen, “yerine getirilmesi misyon gereği zarurî bir buyruğun uygulanması” nedenine ilişkin şartların gerçekleştiği konusunda kaçınılmaz bir yanlışa düştükleri anlaşıldığından haklarında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini talep etti.

Sanıklardan 33’ünün “anayasayı ihlale yardım” kabahatinden 22’şer yıl 6’şar aydan 30’ar yıla kadar hapislerini talep eden savcı, sanıklardan 5’inin “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7’şer yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmalarını talep etti.

Savcı, 71 sanığın üzerlerine atılı tüm hatalardan beraatlerini isterken, bu sanıkların kimilerinin sıkıyönetim ilan edildiğini duyduklarına dair bir kanıtın bulunmadığı, amirleri pozisyonundaki şahısların darbe faaliyeti kapsamında verdikleri buyruklarını yerine getirmek istemediklerini gösterir telkinlerde bulunmaları ve haklarında örgütsel bir temas olduğuna dair bir tespitin olmaması münasebet gösterildi.

Tüm sanıklar ve avukatları temel hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak üzere mühlet talep ederken, tutuklu sanıklar ayrıyeten tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının temel hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 14 Kasım’a ertelerken, tahliye ve isimli denetim önlemlerinin kaldırılması taleplerini reddetti.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 630 sayfalık iddianamede Ömer Yüksek “mağdur”, Karayolları Genel Müdürlüğü, darbe teşebbüsü sırasında Deniz Harp Okulu Kumandanı olan tümamiral Mesut Özel, Hakan Kıyan, İhsan Canpulat, Muhammed Murat Hacımustafaoğulları, Mustafa Hacımustafaoğulları ve Ömer Sefa Hacımustafaoğulları ise “müşteki” sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede 126 sanık hakkında “Anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” hatasından başka farklı ağırlaştırılmış müebbet, darbe teşebbüsü sırasında er olan 2 sanık hakkında ise müştekiler Hakan Kıyan ve İhsan Canpulat’a yönelik hareketleri nedeniyle “mala ziyan vermek” cürmünden 8’er aydan 6’şar yıla kadar mahpus cezası isteniyor.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet istenen 14 sanık hakkında “birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit”, 12 sanık hakkında “kara ulaşım araçlarını kaçırma yahut alıkoyma”, 4 sanık hakkında FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, 4 sanık hakkında “kamu malına ziyan verme” ve 2 sanık hakkında “cebir tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürümlerinden 1 ila 45 yıl ortasında değişen müddetlerde mahpus cezası talep ediliyor.

Haklarında sonradan dava açılan ve belgeleri ana davayla birleştirilen 12 sanığın da benzeri kabahatlerden mahpus cezasına çarptırılmaları isteniyor. (AA)